Historia Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzebuczy

Już w 1948 roku władze szkolne powiatu węgrowskiego zauważyły, iż Trzebucza to dobry punkt na utworzenie szkoły pełnej, która wchłonęłaby jednostki szkoły czteroklasowej w Milewie i w Sinołęce.

W tym celu do Sinołęki przyjechał inspektor szkolny z Węgrowa, Władysław Okulus i zwołał zebranie rodziców z Milewa, Sinołęki, Stawisk i Trzebuczy. Przedstawił zebranym swój plan. W tym czasie kierownikiem szkoły w Sinołęce był Stanisław Gałach, a w Milewie Olga Szum.
     Pomysł przeniesienia szkoły do Trzebuczy natrafił na pewne trudności tj. brak odpowiedniego budynku. Rodzice z Trzebuczy wyremontowali więc dom Bronisława Kołaka. W 1949 r. powołano kierownika szkoły – Janinę Oprządek. Było wówczas 163 dzieci, które uczyły się w trzech salach. 3 lutego 1950 r. nastąpiła zmiana kierownictwa. Funkcję kierownika przejęła pani Janina Gałązka. Szkoła stała się sześcioklasowa. W okresie wakacyjnym w 1952 r., siedmioklasowa już wtedy szkoła, została przeniesiona do budynku Waldemara Markiewicza. Warunki lokalowe poprawiły się. Szkoła posiadała 4 sale, kancelarię i własne boisko.
      Kolejnym kierownikiem został Ludwik Kowalski, a nauczyciele z tego okresu to: Irena Krasowska, Olga Klepacka, Władysław Klepacki, siostra Helena Kizieł. Funkcję woźnego pełnił Józef Miechałkowski.
     W 1953 roku kierownictwo szkoły objęła Irena Krasowska. W 1956 roku postanowiono wraz z Komitetem Rodzicielskim zelektryfikować placówkę. Środki na ten cel uzyskano ze składek uczniowskich, imprez i części dawniejszego funduszu. 28 lutego 1957roku ku wielkiej radości dzieci i rodziców zabłysło światło w szkole. Rok obfitował w zmiany: pod względem gospodarczym szkoła zwiększyła o 200 tomów księgozbiór, wyremontowano okna, kupiono pomoce naukowe. Został założony ogródek, w którym uczniowie posadzili i pielęgnowali wiele drzewek.
     W roku szkolnym 1958/1959 zaplanowana została budowa szkoły w Trzebuczy. Mieszkańcy zbierali i wozili kamienie na plac budowy. Podjęto i podpisano uchwałę
z komitetem budowy i mieszkańcami dotyczącą wykopania fundamentów.
      Nadszedł termin oddania szkoły do użytku. Uporządkowano teren wokół budynku. Zadbano o estetyczny wygląd obiektu. Nauczyciele wspólnie z uczniami wykonali dekoracje w klasach i na korytarzu. Wyposażono placówkę w niezbędne meble, przedmioty i pomoce dydaktyczne. Kierownikiem szkoły była nadal pani Irena Krasowska. Kierowała szkołą do 1976r.
      W latach 1976 - 1980 dyrektorem szkoły była Krystyna Zwolińska, a od 1980 do 2004r. roku funkcję tę pełnił pan Stefan Wąsowski. W 1989 r. zburzono piece kaflowe i założono centralne ogrzewanie, dobudowano szatnię, sanitariaty i kotłownię.
      Od 2004 roku dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej w Trzebuczy jest pani Hanna Kukla. W ostatnim czasie wykonano remont dachu, boisko do koszykówki oraz nowoczesny plac zabaw.