3 października uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w innowacjach pedagogicznych z chemii „ W krainie chemii”. Głównym celem wprowadzenia oraz realizacji zajęć jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie nauki w naszej szkole, a także zachęcenie młodzieży do zainteresowania się i zgłębiania wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, do których zaliczana jest chemia, jak również zagadnień z przedmiotów przyrodniczych.
W trakcie pierwszych zajęć uczniowie uczyli bardzo ważnej metod pobierania cieczy tzw. pipetowania. Metoda ta jest stosowana w laboratoriach chemicznych i pozwala poprawnie pobierać substancję takie jak: żrące kwasy i wodorotlenki. Bawiąc się w „młodych chemików” nasi uczniowie nabywają podstawowe umiejętności związane z praktycznym wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego, technikami laboratoryjnymi.
W dalszej części zajęć uczniowie wykonywali samodzielnie doświadczenie zwane „Burza w szklance” lub zwaną „lampa lawa”. Wielu z Was na pewno widziało lampki nocne, w których kolorowe bąbelki unoszą się w górę i spadają w dół. Doświadczenie sprawiło uczniom wiele radości i satysfakcji.
Poniżej zdaradzamy przepis na „lampę lawą”.
Potrzebujesz: :
• wody,
• oleju roślinnego,
• tabletki musującej (np. z witaminami, albo zwykłą aspirynę),
• barwnika w dowolnym kolorze (np. tusz lub atrament),
• szklanego naczynia (zlewka lub szklanka).
1. Do szklanego naczynia, w naszym przypadku zlewki, wlewamy wodę, tak aby zajmowała około 1/4 naczynia.
2. Następnie do wody dodajemy olej, wlewając go delikatnie po ściankach naczynia.
3. Kolejnym krokiem jest dodanie kilku kropli barwnika.
4. Do tak przygotowanej bazy pod nasz eksperyment wrzucamy tabletkę musującą.
5. Obserwujemy efekty:
Zajęcia mają pomóc młodzieży w zainteresowaniu przedmiotami biologiczno-chemicznymi, wyborze dalszego kierunku kształcenia, a także zainteresować uczniów pracą laboranta.